W obecnych czasach przechodzenia na elektryczną mobilność i wzmożone potrzeby produkcji akumulatorów litowo-jonowych robią swoje. Alternatywy wprawdzie już powstają, ale jeszcze przez wiele lat dominować będzie Dow Jones Today powszechna już chemia Li-Ion. Najczęściej metale rzadkie to materiały zaawansowane technologicznie. Na przykład lit umożliwił produkcję miniaturowych, a jednocześnie pojemnych akumulatorów, które można ładować.
Jest wyrok w sprawie odkrywki węgla Turów. Greenpeace: ta kopalnia nie ma przyszłości
Przez drożejącą miedź, aluminium, stal, na które popyt napędza unijna transformacja energetyczna. Zakładając utrzymanie się średniego tempa wzrostu cen surowców krytycznych, cena kompaktowego samochodu elektrycznego w 2035 r. Może ulec podwojeniu względem cen dzisiejszych” – prognozował Rogala. Metale ziem rzadkich, określane również pierwiastkami ziem rzadkich, to grupa 17 pierwiastków chemicznych, które mają podobne właściwości. Wśród nich można wymienić dysproz (Dy) oraz neodym (Nd), które służą do tworzenia silnych magnesów oraz laserów.
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
VanEck Rare Earth and Strategic Metals UCITS ETF A zarządza aktywami o wartości 102 mln euro. Pierwszą ofiarą będą producenci podzespołów elektronicznych, którzy z racji długoterminowych umów nie mogą przerzucić kosztów na elektronicznych gigantów pokroju Samsunga czy Della. Z obrotu spraw może być zadowolony polski KGHM, którego główny produkt, czyli miedź, też podlega podobnym tendencjom.
- W ostatnich dniach pojawiły się nawet plotki, że BYD ma zaopatrywać Teslę w ogniwa LFP, co byłoby potwierdzeniem bardzo wysokiego zaawansowania technologicznego tej spółki.
- Najlepszym sposobem inwestowania w metale ziem rzadkich są często fundusze ETF, które zapewniają łatwy dostęp do rynku metali ziem rzadkich.
- Globalne zasoby tych surowców kształtowały się w tym okresie w miarę stabilnie; w 2021 r.
- Czy to prawda, że metale ziem rzadkich czeka gwałtowny wzrost zapotrzebowania w najbliższych latach?
Metale ziem rzadkich. Te państwa mają największe złoża na świecie
Elementy żaroodporne — wolfram, molibden, wanad, kobalt — są stosowane jako składnik twardych stopów żaroodpornych. German jest stosowany w elektronice, technologii elektropróżniowej. Szereg nowoczesnych gałęzi przemysłu opiera się na materiałach budowlanych opartych na pierwiastkach ziem rzadkich. Przemysł oprzyrządowania, budowy maszyn, metalurgii, chemiczny i nuklearny nie ma równoważnej alternatywy dla produktów na bazie tytanu, kobaltu, molibdenu, tantalu, wanadu. Metale szlachetne są stosowane w wielu branżach.
Jak skupowanie metali szlachetnych działa na środowisko?
Wbrew nazwie, nie wszystkie występują w przyrodzie rzadko – na przykład cer i itr są odpowiednio 25. Najczęściej występującym pierwiastkiem, wielokrotnie przewyższając zawartość molibdenu. Niektóre HREE jednak, jak terb i tul, występują w skorupie w kilkukrotnie mniejszej ilości niż molibden. Promet nie ma stabilnych izotopów; najdłużej żyjącym jest 147Pm (czas półtrwania około 2,62 lat) i jego całkowita ilość w skorupie ziemskiej wynosi tylko około 600 g[1].
Metale ziem rzadkich wykorzystywane w zaawansowanych technologicznie urządzeniach
Natomiast szybki rozwój produkcji high-tech stymuluje popyt na pierwiastki ziem rzadkich. Najbardziej znanym funduszem ETF z ekspozycją na metale ziem rzadkich jest REMX. W skład portfela funduszu wchodzą głównie przedsiębiorstwa wydobywcze i przetwórcze z Azji. Trzeba wiedzieć, że ten ETF daje tylko częściową ekspozycję na REE, Najlepsze kobiety przedsiębiorców w Instragram gdyż spółki z portfela funduszu zajmują się również produkcją innych metali przemysłowych takich jak tytan, molibden, mangan, wolfram. Na ten moment lepszego wyboru nie ma, choć patrząc na zwiększający się popyt na metale ziem rzadkich można przypuszczać, że w niedługiej przyszłości pojawi się konkurencyjny dla REMX fundusz ETF.
Szaleństwo na rynku surowców. Kakao stało się droższe od miedzi
Ten rzadki metal wyróżnia się z uwagi na twardość strukturalną. To metal przyszłości, ponieważ jego powszechność rośnie. Dziś korzysta się z niego w wielu rozmaitych dziedzinach. Przede wszystkim tytan jest niezbędny w przemyśle lotniczym czy maszynowym. Dlatego kluczowym jest, by poddawać jak największe jego ilości recyklingowi, ponieważ to właśnie on pozwala na sukcesywny i dynamiczny rozwój technologii.
Oto metale ziem rzadkich, siedemnaście niezwykłych chemicznych substancji, które wykorzystywane są do budowy zaawansowanych technologicznie maszyn oraz urządzeń. Inwestować w metale ziem rzadkich można na kilka sposobów – kupując akcje spółek wydobywczych lub firm zajmujących się przetwarzaniem REE lub nabywając jednostki ETF, funduszu mającego ekspozycję na te surowce. Jak wyliczał dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk prof. Krzysztof Galos, w pierwszej kolejności może zabraknąć np. Niedobór niektórych surowców może dać się we znaki już za dwa lata. „Rozwój odnawialnych źródeł energii czy elektromobilności niestety nie idzie w parze ze wzrostem produkcji górniczej tych surowców” – zaznaczył profesor.
Metale ziem rzadkich są niezbędne do transformacji energetycznej, a popyt na nie może wzrosnąć do 2050 roku nawet dziesięciokrotnie. Jednocześnie podaż jest skoncentrowana w kilku krajach i narażona na wojny polityczne. To wszystko stwarza korzystne perspektywy cenowe dla tych Square Wzrost sprzedaży na Pandemii Napędzany Boom dla Gotówka App pierwiastków. Obserwacje ostatnich lat potwierdzają, iż niepokój na rynku przekłada się na wzrost cen. W 2020 roku lit do produkcji przeciętnej baterii samochodowej kosztował ok. 350 zł, obecnie już ok. 5 tys. Kompaktowe auto elektryczne kosztowało dwa lata temu ok. 125 tys.
– Opinia publiczna zawsze podkreśla znaczenie metali ziem rzadkich dla zielonych technologii, ale surowce te są też ważne dla rafinacji ropy naftowej i zastosowań wojskowo-przemysłowych – mówi Julie Klinger. Oferujemy metale ziem rzadkich, cena jest ustalana na podstawie technologicznych cech produkcji bez uwzględnienia dodatkowych kosztów. Istnieje możliwość zamówienia produktów o niestandardowych parametrach. Terminową dostawę zapewniają przedstawicielstwa w miastach Europy Wschodniej. Wydobycie tych metali jest trudne i kosztowne, co czyni je atrakcyjnymi dla inwestorów.
Pośród tych najpopularniejszych znajduje się między innymi wolfram. Ten był kiedyś powszechnie wykorzystywany w żarówkach. Dziś nie da się ukryć, że postęp technologiczny, troska o ekologię i ekonomię sprawiły, że wolfram został wyparty przez żarówki LED. Jest on wykorzystywany wyłącznie w elektrodach do spawania metodą TIG, czy w postaci żarników podgrzewających rozpylony pył AlSi.
Na domiar złego podrożał nawet idealny materiał do produkcji obudów wszelakiej maści, czyli aluminium, które zaliczyło wzrost o ponad 55%. VanEck Rare Earth and Strategic Metals UCITS ETF A został zaprojektowany w celu śledzenia indeksu MVIS Global Rare Earth/Strategic Metals. Indeks ten koncentruje się na wiodących, najbardziej płynnych spółkach w globalnym sektorze metali rzadkich i strategicznych. Dla europejskich inwestorów, którzy chcą inwestować w metale ziem rzadkich, istnieje ETF (nie ETC) o nazwie „VanEck Rare Earth and Strategic Metals UCITS ETF”.
Z roku na rok jest to coraz trudniejsze zadanie. Złoża tego surowca ulegają wyczerpaniu, dlatego gospodarka jest coraz bardziej nastawiona na recykling. Możesz w tym pomóc, wzbogacając przy tym swój portfel.
Co ciekawe jest to firma, która w głównej mierze zajmuje się poszukiwaniem i zagospodarowaniem zasobów mineralnych. Podpisuje 20-letnie umowy w celu zbadania danego obszaru i jego późniejszej eksploatacji a jej flagową nieruchomością jest Round Top Mountain w pobliżu Sierra Blanca w Teksasie. Projekt inwestycyjny dla tych, którzy nie boją się ryzyka – spółka może dać nieźle zarobić w przyszłości, ale może też okazać się niespełnioną obietnicą. Prezes PGG zaznaczył, że metale rzadkie pochodzą zwykle z krajów niedemokratycznych, często nierespektujących praw człowieka.
Co więcej można na tym wiele zarobić, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ulokować swój kapitał można również w metalach ziem rzadkich. Czy to prawda, że metale ziem rzadkich czeka gwałtowny wzrost zapotrzebowania w najbliższych latach? „Metale ziem rzadkich mają kluczowe zastosowania w transformacji energetycznej, produkcji samochodów elektrycznych czy wysokich technologiach” – podkreśla prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. „W ciągu najbliższych 20 lat zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich wzrośnie wielokrotnie. Wszystkich tych surowców będzie brakować – już w najbliższych latach będzie ich niedobór” – ocenił prof. Józef Dubiński z GIG.
Comentarios recientes